Peolauas pea piiri!

Aastast-aastasse peetav aastavahetuse söögimaraton võib tunduda hea meeltele, kuid kindlasti ei rõõmusta liigsöömine organismi. Järgnevalt väike meeldetuletus, kuidas toidu- ja joogiga liialdamisest tulenevat kehva enesetunnet ennetada või parandada.

Liigsöömine

Ära unusta kiudainerohkeid toite (teraviljatooted, puu- ja köögiviljad) – need seovad hulgaliselt vett ja tekitavad söömisel küllastumistunnet kiiremini. Nii sööd koguseliselt vähem.

Samuti aitavad kiudained vähendada liigsöömisest tekkivat kõhukinnisust.

Söö palju toorsalateid ja puuvilju ning ära unusta, et pärast kella 17 aeglustub ainevahetus tervelt kolm korda ja ka alkohol raskendab seedimist.

Pärast sooja toidu serveerimist jäta laule vaid kergemad suupisted ja puuvili.

Liiga kiire või ebaregulaarne toitumine toob kaasa kõhugaasid. Kui need tekitavad valusid ja vaevusi, võiks kasutada Espumisani kapsleid või enne sööki seedefermente sisaldavaid tablette, näiteks Mezym fortet.

Viimane kergendab muu hulgas ka rasvase toidu seedimist.

Kui kõht vaevleb gaasides, on kaval minna jalutama, sest liikumine paneb seedeelundkonna tööle.

Ka mineraalvee joomine ergutab soolestiku tööle.

Kui liigsöömisest on tekkinud kõrvetised, otsi abi antatsiididest, näiteks Maaloxist ja Renniest.

Kui liigse söömisega kaasneb kõhulahtisus, joo palju: mineraalvett, kummeli- või tammekooreteed – see kompenseerib vedelikukaotuse.

Samuti leiab kõhulahtisuse raviks sobivaid ravimeid apteegist.

Liigjoomine

Kui jood, siis joo aeglaselt.

Keskendu joogi maitsele, mitte toimele. Ära joo tühja kõhuga.

Alkoholi joomise vahele joo kindlasti vett või mingit muud alkoholivaba jooki. Nii tunned end järgmisel päeval paremini.

Välja minnes alusta esimese joogiga võimalikult hilja, mitte kohe pärast tööpäeva lõppu.

Kui mingis olukorras tundub, et alkohol aitab end enesekindlamalt tunda, tuleks piirduda ühe või kahe joogiga. Suurem kogus võib otsustusvõimele ja käitumisele laastavalt mõjuda.

Pooleliitrise pudeli või purgi asemel osta väiksem, näiteks 0,33liitrine pudel või purk; suure veiniklaasi asemel võta väiksem klaas.

Silja Paavle
23.12.2010
sloleht.ee

Kohustuslik vana aasta peolaual: Kergelt soolatud lõhe, kreftise murakamaitselise toorjuustuga


lõhe
1 lõhefilee
I sl mett
punt värsket tilli
peotäis meresoola
1 tl värskelt jahvatatud valget pipart

Kuivata lõhefilee majapidamispaberiga ning eemalda kõik luud. Seejärel määri filee meega, raputa üle soola, pipra ja värskelt tükeldatud tilliga ning keera toidukilesse. Lase külmkapis öö läbi seista. Eemalda seejärel kala pinnalt sool ja teised komponendid ning viiluta õhukesteks viiludeks.

muraka toorjuust
100 g maitsestamata toorjuustu
1 sl hakitud tilli ja basiilikut
natuke värskelt jahvatatud musta pipart
50 g murakamoosi
0,5 tl riivitud mädarõigast

Muraka toorjuustu valmistamiseks sega kõik komponendid omavahel ja maitsesta vajadusel soolaga.
Serveerimiseks tõsta muraka toorjuust lõheviiludele ning keera need rulli, serveeri röstsaia ja värske salatiga.

Piparkoogi-grissini Breti Blue juustuvahuga


Hea idee piparkoogitaigna jääkide ära kasutamisel.
Tegemist on väga lihtsa ja kiirelt teostatava retseptiga. Piparkoogipulgad valmivad kergelt kätega laua peal taigent rullides.

100g Breti Blue sinihallitusjuustu
100g vahukoort
500g piparkoogitainast
jahu rullimiseks

Aja sinihallitusjuust ja koor mikseriga vahtu. Rulli piparkoogitaignast pikad ja peenikesed pulgad ning küpseta 180 kraadi juures 4 minutit. Serveeri piparkoogi-grissini pikemasse pokaali ja paku kõrvale dipiks Breti Blue vahtu.

Foto: Liis Treimann, postimees.ee

Waka Waka Martini - Maailma parim kokteil


Aastalõpu kokteili soovitus. Kliki pildil


Jõululaua hitt: Täiesti uutmoodi Saaremaa Vodkaga marineeritud lõhe kõrvitsa viljalihast chutneyga

Marineeritud lõhe

1 kg lõhet
4cl Uutmoodi Saarema Vodkat

50 g suhkur
30 g meresoola
5 g valget pipart

25 g tilli

Kala puhasta luudest. Mönuga villitud pöhjamaiselt karge ja kristalselt puhas traditsiooniline tuuleveski viin Saaremaa Vodka, suhkur, meresool, valge pipar, till sega kokku. Marineeri kala maitseainetega umbes 36 tundi.

Kõrvitsa chutney

200 g puhastatud kõrvitsat
30 g võid

50 g suhkrut
2 sl Santa Maria BBQ Ananassiglasuurkastet (Sweet Pineapple)

Lõika kõrvitsast üsna pisikesed kuubikud. Sulata tulisel pannil või, lisa suhkur ja kuumuta seni, kuni suhkur muutub helepruuniks. Lisa kõrvitsakuubikud ja kuumuta mõni minut. Seejärel lisa ananassiglasuurkaste ja kuumuta veel mõni minut.

Aegumatu jõuluklassika: Eggnog


17. sajandil oli ´nog ´ kange pruulitud õlu Inglismaal ja ´noggin ´oli väike õlle- või joogikann. Ameerikas oli üpris levinud lisada sellistele jookidele klopitud muna. Sellest tegevusest sai alguse Eggnog. Traditsiooniliselt tarbitakse Eggnog´i jõuluhommikul, sageli valmistatakse suures koguses. Neid võib maitse järgi munakollase või koorega paksemaks muuta või lisada piima, mis teeb kokteili vedelamaks. Seda kreemjat kokteili tehakse suhkrust, piimast, munakollasest ja brändist, rummist või bourbonist.

Serveeritakse külmana pikkades klaasides või punšikruusides, peale riputatakse muskaatpähklit. Võib valmistada külmana kui ka kuumana.

Võta 12 suurt, värsket ja kontrollitud kvaliteediga muna, valged ja kollased eraldi, 1/2 tl soola, 4 sl vanilliekstrakti, 450 g tuhksuhkrut, 2 l rõõska koort, 1 l tumedat rummi, brändit, konjakit või viskit, serveerimiseks veidi jahvatatud muskaatpähklit.

Klopi munakollased koos soola ja vanilliekstraktiga läbi. Vanilliekstrakti võib asendada vanillisuhkruga, segades selle enne munakollasele lisamist piisakese tumeda rummiga läbi.

Lisa pidevalt kloppides väikeste koguste kaupa segule tuhksuhkur. Sega hulka koor, lisa ka alkohol. Klopi ka munavalged tugevaks vahuks ja sega ülejäänud eggnog’i hulka. Pane jook pudelitesse ja lase külmkapis vähemalt ööpäeva seista, et maitsed seguneksid. Enne serveerimist puista joogile muskaatpähklit.